Zajímavosti

Omyly a mýty veterinárních praxí, aneb co byste od Vašeho veta slyšet neměli

MÝTUS TŘETÍ - FIXACE
Zvíře je třeba fixovat co nejpevněji, obzvláště kočku, protože může ublížit

Okamžitě nasaďte košík, držte si Vašeho psa na vodítku co nejpevněji, zalehněte ho a nepouštějte. Na kočku si přineste ručník, nebo jiný hadr, z přepravky jí vytáhněte a nepouštějte apod.. Jinak řečeno, způsobte co největší trauma, jen ať je to rychle za námi.

Připodobnění:
Při očkování Vašeho miminka či batolete Vám ho sestra vezme z ruky, položí na stůl a zcela znehybní, aby mohl lékař aplikovat vakcínu - jak se to bude líbit Vám a Vašemu dítěti a jak se asi bude projevovat?


Jak to tedy je:
Při každém znehybnění a násilné fixaci bojuje Vaše zvíře o život. Je to naprosto přirozený pud a nelze mu to nijak vysvětlit. Prohlubuje se už tak velký stres a s časem se všechny projevy stupňují. S většinou zvířat se lze "domluvit" a platí " čím méně rukou, tím lépe". Jen je na to potřeba čas. 


Samozřejmě existují druhové rozdíly, které popíšeme níže, ale primární zásady jsou stejné a spočívají v minimalizaci stresových faktorů:
- co nejméně času stráveného v čekárně, zvláště pokud se v ní setkávají různé živočišné druhy, predátoři a jejich kořist
- volný pohyb v čekárně, ale i ordinaci s přístupem k vodě a možností "přečíst si" co se na tom místě odehrávalo
- odměny a pamlsky v průběhu celého vyšetřovacího procesu
- maximální klid a maximálně klidný přístup všech zůčastněných 
- pomalé pohyby, klidný hlasový projev v hlubších tóninách
- přestávky v průběhu vyšetřovacího procesy

specifika kočky:
- nikdy nedávat kočku v přepravce na zem, ani v čekárně, ani v ordinaci
- po příchodu do ordinace postavit kočku s přepravkou na vyvýšené místo, přepravku otevřít a nechat kočku vylézt 
- pokud nevyleze, nikdy jí netahat násilím otevřenými dvířky, ale odklopit vrchní část přepravky a nechat kočku opět volnou
- kočka potřebuje miminálně 10, lépe 20 minut na aklimatizaci a seznámení s prostředím
- použít tvářové feromony na ruce vyšetřujícího personálu a majitele - mají výrazně zklidňující efekt

Pokud se se zvířetem nelze dohodnou po dobrém, je ve většině případů lepší použít lehkou a bezpečnou sedaci, než násilí.
 MÝTUS DRUHÝ - BOLEST
Zvířata mají nižší (vyšší) práh bolestivosti - takže je to vlastně skoro nebolí

Na rtg vidíte frakturu s mírně dislokovaným úlomkem - vážně si myslíte, že toto nebolí, nebo snad bolí méně než nás. Toto je reálný obrázek z pátku. Ortopedii neděláme, proto byla s majitelem dohodnuta operace na našen referenčním pracovišti. RTG jsme majiteli přeposlali na e-mail stejně jako kolegovi na referenční pracoviště. Výsledek? Majitel snímky konzultoval s jiným veterinářem a bylo mu sděleno, že operace není nutná. Ať kocoura zavře do malého prostoru a ono se to "nějak" zhojí samo. Pokud je to pravda, promiňte, rád bych kolegu viděl fungovat se zlomenou nohou bez fixace!

Připodobnění:

Jak často saháte po "Růžovém štěstí" se jménem Ibalgin a nebo jiných analgeticích, když Vás bolí klouby, zuby, máte horečku? Je to následně úleva a fungujete lépe? Představte si, že po chirugickém zákroku by Vám v nemocnici nedali analgetika ....


Jak to tedy je:
Zvířata vnímají bolest podobně jako my lidé, jen její projevy na venek jsou jiné. Zvířata jsou tiší trpitelé, oni totiž nemohou "řvát" bolestí - okamžitě by se stali kořistí predátorů.


Velmi typicky se v připadě bolesti chovají kočky. Zalezou si tam, kde mají jistotu, že je nikdo nenajde. Snaží se regenerovat a minimalizovat riziko napadení od predátora. Pokud zjistí, že se jejich stav horší a blíží se konec, vylézají, aby si ukončili trápení a naopak je predátor rychleji našel.

Mnozí naši klienti jsou překvapeni, jak je jejich zvíře po různých zákrocích vitální, funguje normálně, přijímá potravu apod.. Je to tím, že velmi účině tlumíme bolest a tím i stres. Nás lidi když cokoli bolí, také jsme nevrlí, chuť do jídla nemáme a raději si někam zalezeme. Bolest je totiž velmi významným negativním faktorem při jakékoli rekonvalescenci. Umíme-li ji účelně odtlumit, zkracuje se doba hojení a rekonvalescence až o polovinu. 
 

 


 


MÝTUS PRVNÍ - VĚK
To už se udělat nedá - Vaše zvíře je staré


Toto je snad nejčastější mýtus se kterým se na naší veterině setkáváme. Mám-li definovat problémy, kterých se to týká nejvíce, jedná se především o stomatologická onemocnění a různé typy nádorů. Klienti, patřičně “ poučeni “ o nemožnosti jakéhokoli zákroku, témeř jistém neúspěchu anestezie a dalších strašných rizicích, se k nám dostávají ve chvíli, kdy už se pro jejich zvíře problém opravdu velmi obtěžující. Často bývá bohužel pozdě…

Připodobnění:
Sedíte se svojí sedmdesátiletou maminkou u lékaře. Maminka trpí bolestí a její stav vyžaduje ošetření v anestezii. Jenže lékař Vám řekne: “Víte, to už se udělat nedá, protože Vaše maminka je stará”. Jak se asi zachováte?


Jak to tedy je:
Věk není pro lékařský zákrok limitující. Jediným limitujícím faktorem je celkový zdravotní stav.


Jistě, se vzrůstajícím věkem vrůstají i anesteziologická rizika. Ale copak se neoperují staří lidé? Jen je třeba důkladně zjistit zdravotní stav formou kvalitního předoperačního vyšetření, majitele zcela otevřeně seznámit s možnostmi, postupy, riziky. Vlastní rouzhodnutí musí učinit majitel.

Takže, pokud chcete i nadále věřit tomu, že věk je omezujícím faktorem pro některé veterinární výkony, nechte svého společníka, který nemůže sám za sebe rozhodnout, klidně trpět. My si myslíme, že stáří mám být co nejdůstojnější, bez zbytečných bolestí a stresů. V naší praxi úspěšně operujeme pacienty ve vysokém věku a jsme šťastní, když po zákroku “omládnou”.

  

Porod naší feny
31.7. 2015 se nám narodila štěňata Border kolií - 4 kluci a 1 holka. Pro mou přítelkyni to byl první reálný porod a ještě k tomu u její feny. Emocionálně ji to natolik rozbouřilo, že se pokusila shrnou postřehy a emoce do souvislého textu, který najdete zdePorod feny - očima naprostého začátečníka a amatéra.


Zanedbaná boulička

Na rentgenovém snímku vidíte rakovinu plic v konečném stadiu u osmiletého psa malého plemene. Více informací najdede zde


MIA - další případ, který nás rozesmutnil
Smutný příběh pro nás začal 22.11. 2015 v půl páté odpoledne. Do ordinace vchází statná a velmi milá fenka Mia. Je to 6ti-letá bernská salašnická dáma v nejlepších letech. Milující majitelé přišli z důvodu nehojící se rány v oblasti dolní čelisti. Celý příběh naleznete zde

 

 
přátelská veterina

ORDINAČNÍ HODINY

Pondělí - Pátek
Sobota
Neděle
8 - 21 hod.
9 - 21 hod.
9 - 21 hod.

OBJEDNÁNÍ NUTNÉ.

Platit můžete také kartou:

RYCHLÝ KONTAKT

VETERINA VeMaP
Turecká 44
266 01 Malé Přílepy

Tel.: +420 722 347 461
E-mail: kontakt@vemap.cz

SLEDUJTE NÁSCreated by veterinarniweb.cz, 2020